Saturday Steals: Get $10 at Wish.com!

wishbanner

 

Now THIS is a steal! Wish.com is offering a $10 gift card, just for signing up! There are tons of fun things you can get for $10 or less, and you’d only have to pay shipping. The only downside I can see so far is that you are ordering directly from sellers in China, so shipping may take a while. I ordered two packs of washi tape (for a total of 20 rolls) and only had to pay $2 for shipping. If it takes a while to get to me, that’s okay, because it was only $2! I’ll update this post when I receive my fun package.

Don’t miss out on this deal. There are craft items,  jewelry, apparel, shoes, home decor, craft items like washi tape and punches (above), and so, so much more. Click here to sign up! Wish.com

 

 

ECSoMuchtoLove2

* Affiliate links are used in the post above. When you click on a link, you are helping to support our family. Thank you!

Advertisements

Saturday Steals: Famous Footwear BOGO – Great for Back to School

famous footwear

 

Yes, it’s Back to School time! School starts for us on Monday, August 4, which seems super-early, but really, it can’t come fast enough in my opinion! But that’s another post.

Back to School time means shopping to get the kids geared up and ready to go – time to replace all the clothes and shoes they outgrew and/or ruined over the summer! Shoes are always the most expensive in our household, as I refuse to buy used shoes for the kids. Clothes, fine. Shoes, no way; they need the support only new shoes, especially sneakers, can offer, in my opinion.

 

Famous Footwear is currently running their BOGO deal: Buy one pair of shoes, get another pair of equal or lesser value for half price. I love this deal. And, to top it off, if you join their Rewards program, you get a coupon for an ADDITIONAL 20% off! If you don’t want to join, but why wouldn’t you, you can still get a coupon for 15% off. Still a great deal.

I ended up getting a pair of Skechers Light-Up sneakers (they both insisted) for each of the kids for a grand total of $40. TWO pairs of SKECHERS for $40. You can’t beat that. They’re happy, I’m happy.

Buying in Bulk: Saving Money with #10 Cans

BulkCans

I’m always on the lookout for ways to save money, especially now that we’re a single-income family. I use coupons, I shop at warehouse clubs, I shop the sales, and I buy store brand products when I can (at least the good ones). Grocery prices just seem to keep going up; just yesterday I noticed that our favorite brand of bread is now over $3 per loaf. The store brand of the same variety of bread is $1.99. That’s a no-brainer. And that particular store brand bread is very good. I love Publix.

Something I’ve been contemplating for a while is buying more things in bulk. I love shopping at Sam’s, and do so regularly, but I generally buy the same things every time. I have been buying the large pack of single-serving applesauce cups for a while now, and the kids love them. On my most recent shopping trip, I noticed that the price had gone up to $10.68 for 36-4 ounce cups. That’s $.30 a cup, or $.07 an ounce. Not too bad, I guess, since it’s healthy-ish, and they never last long in our house.

MottsApplesauce1

A while ago I noticed a #10 can of applesauce for only $4.48. If you don’t know what a #10 can is, it’s A LOT of food stuffed into a large can. In this case, it’s the White House brand of applesauce, and the can is 108 ounces. Doing a little math here, you can get 27-4 ounce cups of applesauce out of this can. For only $4.48 for the huge can, it works out to $.17 a cup, or $.04 an ounce. Ummm, I think I’ll skip the convenience and go for the giant can. I tossed one in the cart today.

WhiteHouseApplesauce1

The next question, and the reason I hadn’t bought one of these cans before now, was how in the world are we going to eat all of this applesauce before it goes bad? Answer: small containers! I made my own single-serving cups of applesauce in my small, 4 ounce Rubbermaid containers. Four ounces is the size of the other brand’s individual cups, so the kids are used to this amount. Plus, it’s a regular serving size anyway.

I spooned applesauce into 6 small cups, and tossed those in the fridge. Since I only had 6 of the small cups, I spooned applesauce into a larger 3 cup container to keep in the fridge in order to refill the the small ones as they empty (after washing, of course). This amount should keep us happy for a while.

And of course, I didn’t want to waste what was left in the can, so I filled up a freezer bag with the remaining applesauce and tossed that in the freezer. Phew! That was a lot of applesauce.

So what does a #10 can of applesauce look like all divided up? Here’s a visual:

Comparison

I know the savings is only $.03 an ounce, but you’re also saving on packaging. The containers that you use are ones that you’ll use over and over, instead of just tossing them in the recycling bin. And, in the long run, it’ll all add up. Don’t be afraid of the giant cans! I think my next adventure with #10 cans will be with ketchup. My kids eat that stuff like candy.