Buying in Bulk: Saving Money with #10 Cans

BulkCans

I’m always on the lookout for ways to save money, especially now that we’re a single-income family. I use coupons, I shop at warehouse clubs, I shop the sales, and I buy store brand products when I can (at least the good ones). Grocery prices just seem to keep going up; just yesterday I noticed that our favorite brand of bread is now over $3 per loaf. The store brand of the same variety of bread is $1.99. That’s a no-brainer. And that particular store brand bread is very good. I love Publix.

Something I’ve been contemplating for a while is buying more things in bulk. I love shopping at Sam’s, and do so regularly, but I generally buy the same things every time. I have been buying the large pack of single-serving applesauce cups for a while now, and the kids love them. On my most recent shopping trip, I noticed that the price had gone up to $10.68 for 36-4 ounce cups. That’s $.30 a cup, or $.07 an ounce. Not too bad, I guess, since it’s healthy-ish, and they never last long in our house.

MottsApplesauce1

A while ago I noticed a #10 can of applesauce for only $4.48. If you don’t know what a #10 can is, it’s A LOT of food stuffed into a large can. In this case, it’s the White House brand of applesauce, and the can is 108 ounces. Doing a little math here, you can get 27-4 ounce cups of applesauce out of this can. For only $4.48 for the huge can, it works out to $.17 a cup, or $.04 an ounce. Ummm, I think I’ll skip the convenience and go for the giant can. I tossed one in the cart today.

WhiteHouseApplesauce1

The next question, and the reason I hadn’t bought one of these cans before now, was how in the world are we going to eat all of this applesauce before it goes bad? Answer: small containers! I made my own single-serving cups of applesauce in my small, 4 ounce Rubbermaid containers. Four ounces is the size of the other brand’s individual cups, so the kids are used to this amount. Plus, it’s a regular serving size anyway.

I spooned applesauce into 6 small cups, and tossed those in the fridge. Since I only had 6 of the small cups, I spooned applesauce into a larger 3 cup container to keep in the fridge in order to refill the the small ones as they empty (after washing, of course). This amount should keep us happy for a while.

And of course, I didn’t want to waste what was left in the can, so I filled up a freezer bag with the remaining applesauce and tossed that in the freezer. Phew! That was a lot of applesauce.

So what does a #10 can of applesauce look like all divided up? Here’s a visual:

Comparison

I know the savings is only $.03 an ounce, but you’re also saving on packaging. The containers that you use are ones that you’ll use over and over, instead of just tossing them in the recycling bin. And, in the long run, it’ll all add up. Don’t be afraid of the giant cans! I think my next adventure with #10 cans will be with ketchup. My kids eat that stuff like candy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s